Najważniejszym aspektem zakładania spółki jest odpowiedni dobór wspólników. Nierozsądny wybór może skutkować kłopotami. Najczęstszą przyczyną problemów są pieniądze. Ważne jest to, żeby od razu rozplanować kwestie związane z udziałami. Zadowalający podział jest niezwykle istotny. Spółka oznacza wspólne dążenie do sukcesu, a zatem musimy pamiętać o tym, aby traktować się wzajemnie z szacunkiem i realizować wspólnie postawione przed sobą cele.
Spisanie umowy - kwestie zabezpieczające
Nie unikniemy zapewne wszelkich nieporozumień, ponieważ spory są nieuniknione. Często dotyczą one wkładu pracy w prawidłowe funkcjonowanie spółki. Warto choć częściowo się przed nimi zabezpieczyć spisując konkretną i szczegółową umowę. Taki dokument, w połączeniu z zaufaniem do wspólników może być nieoceniony. Co powinno się znaleźć w tego rodzaju umowie?
Szczególnie istotne są dwie podstawowe kwestie:
- umowa powinna być skuteczna i możliwa do wykonania zarówno, gdy spółka dobrze prosperuje, jak i wtedy, kiedy gorzej nam się wiedzie
- przelewy powinny być autoryzowane podpisami wspólników, ze względów bezpieczeństwa i w celu zminimalizowania ryzyka przeprowadzenia nieautoryzowanej transakcji
Te dwie proste kwestie mogą naprawdę pomóc nam przetrwać w zgodzie. W końcu przezorność jest zaletą, a bezpieczeństwo priorytetem. Dodatkowo spółka powstaje po to, aby osiągnąć wspólny cel - musimy nad nim pracować bez względu na sytuację. Jeśli osiągamy sukcesy - spróbujmy uczynić je bardziej spektakularnymi. Jeśli natomiast mamy kryzys, postarajmy się z niego wyjść obronną ręką.
Czy spółka jest dobrym rozwiązaniem?
Osoby, które działają w formie spółki mają różne opinie na temat słuszności podjętej przez nie decyzji. Jedni są zadowoleni, inni wręcz przeciwnie. Na przestrzeni wielu lat powstają konflikty o proporcjonalność wynagrodzenia w stosunku do wkładanej pracy, a także o zasadność podejmowania pewnych działań. Nierzadkie są również różnego rodzaju spory pomiędzy wspólnikami. Ci, którzy dopiero rozważają założenie spółki mogą mieć poważne wątpliwości i nie jest to nic dziwnego. Działanie w grupie zawsze jest ryzykowne, a jego powodzenie często zależy od relacji pomiędzy partnerami i osobistych predyspozycji. Jeśli mamy podstawy, aby sądzić, że nasi partnerzy będą rzetelnie pracować razem z nami i możemy im zaufać, decyzja o założeniu spółki może być dobra. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni naszych wspólników, albo niekoniecznie dobrze czujemy się w grupie, lepiej zastanowić się nad działaniem solo.
Zostaw komentarz