Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — czy warto ją założyć?

18 czerwca 2019 Zakładanie działalności

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to obecnie jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka z o.o. należy do grupy spółek kapitałowych, dlatego sposób jej prowadzenia i funkcjonowanie znacznie różni się od spółek osobistych. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o założeniu tego rodzaju spółki warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej i rozważyć, czy na pewno taka forma prowadzenia biznesu nam odpowiada.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe to spółki wymagające początkowego wniesienia kapitału zakładowego w odpowiedniej wysokości, którego wartość oscyluje wokół minimalnej stawki 5 000 zł. Kancelaria adwokacka PBKB informuje, że zakładając taki rodzaj spółki warto mieć na uwadze fakt, że wraz z jej wpisem do rejestru przedsiębiorców, zyskuje on ograniczoną odpowiedzialność. Oznacza to, że odpowiedzialność każdego ze wspólników w spółce odpowiada wartości wniesionego początkowego wkładu, a w razie niepowodzeń finansowych egzekucja komornicza nie dotyczy ich prawnych majątków oraz własności osobistych. W przypadku spółki z o.o. podatek w wysokości 19% pobierany jest z wartości dochodu spółki.

Kiedy założyć spółkę z o.o.?

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest opłacalne we wszystkich przypadkach, jednakże warto zainteresować się tego rodzaju spółką gdy naszemu pomysłowi na działalność zagraża duże ryzyko finansowe, lub gdy naszym celem jest optymalizacja składek ZUS. Wiele nowo założonych działalności gospodarczych bardzo szybko upada, a najczęściej jest to związane właśnie z utratą kapitału i zabezpieczenia finansowego. Jeśli i nasza działalność należy do grupy podwyższonego ryzyka warto rozważyć przekształcenie jej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku niepowodzenia egzekucja komornicza dotyczy tylko i wyłącznie spółki i zgromadzonego kapitału, a nasz osobisty majątek pozostaje nienaruszony. Optymalizacja składek ZUS to równie ważny czynnik, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero uczą się funkcjonowania na rynku. W przypadku spółek z o.o. składki ZUS są o wiele niższe, dlatego to świetna opcja dla nowych na rynku działalności gospodarczych. Warto pamiętać jednak, że składki są dużo niższe lub jesteśmy całkowicie zwolnieni z ich płacenia tylko i wyłącznie wtedy, gdy spółka nie ma postaci jednoosobowej.

Dodatkowe zalety spółek z o.o.

Dużą zaletą spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwość prostego i szybkiego zakończenia ich funkcjonowania. W przypadku, gdy poczujemy wypalenie zawodowe lub nie będziemy chcieli dalej prowadzić naszej działalności, możemy ją po prostu sprzedać. Działalność gospodarcza zyska nowego właściciela, który być może popchnie ją do przodu, a my z łatwością odetniemy się od dalszego kontynuowania działalności i zarobimy na jej sprzedaży. W przypadku wspólników, mogą oni również sprzedać swoje udziały.

 

Artykuł partnera

18 czerwca 2019 Zakładanie działalności

0 Komentarze