Akcesoria do kluczy dynamometrycznych

6 marca 2019 Prowadzenie firmy

Współczesna technologia wymaga od specjalistów maksymalnej precyzji podczas wykonywania prac konserwacyjnych, montażowych oraz naprawczych. Konstrukcje nowoczesnych urządzeń zbudowane są z elementów lekkich, estetycznych i funkcjonalnych. Nowe materiały charakteryzują się niewielkim ciężarem własnym, łatwością w obróbce oraz wytrzymałością na nacisk. Przykładem włókna węglowe i różnorakie stopy aluminium. Łączenie tych materiałów wymaga wyjątkowej precyzji, czemu z pomocą przychodzą narzędzia dynamometryczne.

Precyzja wykonania

Narzędzia dynamometryczne pozwalają kontrolować siłę montażu, dzięki umieszczonym na ich budowie precyzyjnym regulatorom oraz szerokiemu asortymentowi instrumentów wspomagających. Innowacyjne klucze i wkrętaki używane są w wielu dziedzinach. Ich wykorzystanie wpływa nie tylko na jakość wykonanych prac naprawczych, ale zwiększa również gwarancję bezawaryjnej pracy urządzeń oraz bezpieczeństwo obsługujących je osób.

Zastosowanie narzędzi dynamometrycznych

Narzędzia dynamometryczne używane są wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa precyzyjne ustawienie momentu obrotowego, czyli gdzie dokładność dokręcenia śrub mocujących i odpowiedni docisk elementów montażowych jest ważnym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania maszyn, urządzeń i instalacji. Mechanicy samochodowi używają ich przy przykręcaniu kół lub montażu głowic silnikowych. Elektrycy przy pracach konserwacyjnych lub do poprowadzenia instalacji elektrycznych. Technicy systemów mechatronicznych do wszelkich układów i urządzeń sterujących.

zestaw kluczy

Właściwości klucza dynamometrycznego

Poszczególne typy kluczy dynamometrycznych różnią się w zależności od ich przeznaczenia - jednak posiadają określone cechy wspólne. Ich mechanizm wyposażony jest w zapadki zapobiegające przed zniszczeniem mocowanego materiału przez zbyt gwałtowne działanie lub za duży nacisk. Rękojeść zaopatrzona jest w skalę umożliwiającą, precyzyjne ustawienie momentu obrotowego.

Po dokręceniu śruby do ustalonej wartości nacisku, charakterystyczne kliknięcie informuje o zakończeniu działania, a klucz zablokuje możliwość dalszej pracy. Klucze różnią się od siebie zakresem regulacji. Przykładowo małe pozwalają na ustawienie od 5 do 25 Nm, a modele większe na zakres od 30 do 300 Nm momentu obrotowego. Do zwiększenia precyzji kluczy, a także rozszerzenia ich możliwości, stosuje się akcesoria takie jak kątomierze i reduktory.

Akcesoria do kluczy dynamometrycznych - kątomierze

Kątomierz jest urządzeniem wspomagającym pracę klucza dynamometrycznego. Służy do dokręcania śrub lub głowic pod określonym kątem. Składa się z tarczy zegarowej wykonanej z metalu, na której zaznaczona jest podziałka 360°. Po przykręceniu nakrętki według precyzyjnie ustawionego momentu obrotowego, kątomierz pozwala na jej dodatkowe dokręcenie o dokładnie wyznaczony na skali kąt. Najpowszechniej stosowane są dwa jego typy, ½ oraz ¾ pozwalające odpowiednio na wyskalowanie co 2 lub co 5 stopni, kąt nachylenia wkręcanej śruby.

Redukcje do kluczy dynamometrycznych

Reduktory do kluczy dynamometrycznych to praktyczne nakładki umożliwiające zwiększanie lub zmniejszanie nasady klucza w zależności od rozmiarów śruby. Oferowane są osobno lub w całych zestawach. Niektóre egzemplarze wyposażone są w magnes “action”, co znacznie ułatwia wykonywanie poszczególnych prac.

6 marca 2019 Prowadzenie firmy

0 Komentarze