Zasada trzech w rekrutacji

21 września 2018 Prowadzenie firmy

Proces rekrutacji jest to jedna z najważniejszych części związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dobre poznanie swojego przyszłego pracownika pozwala zaoszczędzić nam zbędnych zmartwień oraz kłopotów w przyszłości. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na podejmowanie bardziej trafnych decyzji kadrowych. Jedną z najbardziej popularnych jest tak zwana „zasada trzech”. 

Autor zasady, Brian Tracy, wymienia pięć podstawowych wariantów „zasady trzech”.

1. Rozmowa z minimum trojgiem kandydatów

Podczas poszukiwania pracownika na dane stanowisko, warto jest porozmawiać minimum trojgiem kandydatów, nawet w sytuacji, w której już pierwsza osoba zrobi na nas bardzo dobre wrażenie. Zawsze może się okazać, że kolejna osoba będzie jeszcze lepsza. Im więcej osób zostało zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego kandydata na stanowisko.

2. Trzy rozmowy z najlepszymi kandydatami

Ten wariant wiąże się z założeniem, że z najlepszymi kandydatami najlepiej jest przeprowadzić trzy rozmowy. Często zdarza się bowiem, że na pierwszej rozmowie kandydat sprawdza się świetnie, jednak w pracy nie jest on zadowalający. Przeprowadzając więcej niż jedną rozmowę możemy dowiedzieć się czegoś więcej o pracowniku i ewentualnie otrzymać jakieś sygnały ostrzegawcze.

rozmowa kwalifikacyjna

3. Przeprowadzanie rozmowy w trzech różnych miejscach

Ta zasada wiąże się bezpośrednio z poprzednią. Jeżeli chcesz odbyć więcej niż jedną rozmowę, to warto zadbać o to, żeby każda kolejna odbywała się w innym miejscu, np w restauracji czy w sali konferencyjnej. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy nasz potencjalny pracownik odnajduje się w zupełnie różnych sytuacjach i środowiskach.

4. Prowadzenie rozmów przez różne osoby

Warto zatroszczyć się również o to, żeby w procesie rekrutacji uczestniczyły co najmniej trzy osoby. Włączając w proces swoich współpracowników możemy dowiedzieć się czegoś więcej o kandydacie, czego sami wcześniej nie zauważyliśmy. Pozwala to podejmować znacznie lepsze decyzje związane z kadrą pracowniczą.

5. Kontakt z trzema poprzednimi współpracownikami.

Jeżeli chcemy kogoś zatrudnić, warto wcześniej spróbować podjąć kontakt z co najmniej trzema poprzednimi współpracownikami naszego kandydata. W ten sposób można dowiedzieć się więcej na temat zachowań osoby w miejscu pracy czy współpracy z innymi. Jest to niezwykle istotne i pozwala na podjęcie lepszego wyboru kadrowego.

Stosując te zasady w procesie rekrutacji możemy podejmować znacznie lepsze wybory i zatrudniać lepszych pracowników, dlatego warto jest wprowadzić je do procesu rekrutacji w swojej firmie.

21 września 2018 Prowadzenie firmy

0 Komentarze