Każdy podatnik wypełniający PIT-37 ma obowiązek złożyć go w swoim urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Rozlicza go na podstawie danych otrzymanych od pracodawcy lub zleceniodawcy na formularzu PIT-11. Co jednak, jeśli nie dostał tego dokumentu? Nieotrzymanie go nie zwalnia pracownika z dostarczenia PIT-37 do urzędu. Jak więc postępować w takiej sytuacji?
PIT-37 a PIT-11 – obowiązki pracodawcy
Pracodawcy, a także zleceniodawcy mają obowiązek przekazania pracownikowi, którego zatrudniali w poprzednim roku kalendarzowym, rozliczenia w formie PIT-11, na podstawie którego będą mogli oni wypełnić swój PIT-37. Taką deklarację muszą wysłać do końca lutego w roku następującym po tym, w którym podatnik był zatrudniany. Jeżeli więc nie dostałeś formularza na początku marca, to jeszcze nie powód do obaw – być może pracodawca wysłał dokument dopiero pod koniec lutego i jest on w drodze. PIT-11 możesz otrzymać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Nie dostałeś PIT-11? Zobacz, co dalej
Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić, jest skontaktowanie się z pracodawcą, byłym pracodawcą czy zleceniodawcą, od którego powinieneś otrzymać PIT-11. Upewnij się, czy dokument został wysłany – być może powodem nieotrzymania go są nieprawidłowości podczas przesyłki lub odebranie listu np. przez członka Twojej rodziny.
Niestety, nie możesz zostać zwolniony ze złożenia PIT-37 nawet, jeśli nie otrzymałeś od pracodawcy formularza, na podstawie którego możesz sporządzić swoją deklarację. Podatnikowi grozi mniejsza kara za złożenie błędnego zeznania podatkowego niż za całkowite niedopełnienie tego obowiązku. Możesz wypełnić swój PIT na podstawie kilku danych, do których możesz mieć dostęp.
Wypełnianie PIT-37 bez PIT 11 krok po kroku
Uzupełnienie deklaracji PIT-37 bez PIT-11 jest wprawdzie trudne, ale możliwe do wykonania. Przydatne w tym przypadku okażą się druki RMUA lub paski wynagrodzeń z poprzedniego roku, które pracodawca powinien Ci udostępniać. Na ich podstawie dotrzesz do informacji na temat: wysokości rocznego przychodu, zaliczek pobranych na podatek, kosztów uzyskania przychodu, wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Jeśli nie masz dostępu do takich danych, pozostaje jedynie sprawdzenie wyciągów z konta i oszacowanie pozostałych wartości z pomocą kalkulatora wynagrodzeń. Należy mieć świadomość, że wprowadzone kwoty z dużym prawdopodobieństwem będą nieco różnić się od rzeczywistych. Jednak złożenie PIT-u jest obowiązkiem każdego podatnika, który ma prawo do dostarczenia korekty zeznania w terminie 5 lat od końca roku, w którym się rozlicza. W tym czasie najprawdopodobniej zyskasz możliwość do otrzymania od pracodawcy zaległego formularza PIT-11.
>>> Rozlicz PIT-37 przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<
Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz