Usługi banków, z których korzystamy najczęściej

10 lutego 2020 Kredyty i finanse

Obecnie posiadanie konta w banku jest powszechne. Część osób deklaruje nawet, że ma ich więcej niż jedno, aczkolwiek prowadzenie rachunku nie jest jedyną usługą, z jakiej możemy skorzystać w banku. Instytucje bankowe wykonują wiele czynności, a co za tym idzie – mogą też oferować różnorodne usługi. Nawet samo konto bankowe występuje w różnych rodzajach. Można je podzielić choćby na ROR, rachunek oszczędnościowy, walutowy czy firmowy. Popularne jest też inwestowanie za pośrednictwem banków, aczkolwiek nade wszystko popularne są różne kredyty. Zatem każda osoba może w banku znaleźć usługę, która będzie odpowiadała jej potrzebom.

Usługi odpowiadające potrzebom klientów

Banki starają się na bieżąco zmieniać swoją ofertę, aby dostosować ją do potrzeb klientów. Choćby szybki rozwój branży elektronicznej i korzystanie z internetu przez prawie wszystkich spowodowało wprowadzenie bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnych do pobrania na smartfona. Dzięki temu można mieć dostęp do pieniędzy na koncie, oszczędności, lokat czy portfela inwestycyjnego jednym kliknięciem.

Istnieje bardzo dużo usług, które świadczą banki. Nie tylko muszą to być tak zwane usługi bankowe. Obecnie można w banku zawrzeć też umowę o ubezpieczenie. Natomiast to wciąż usługi stricte bankowe są najbardziej popularne. Wśród nich można wyróżnić między innymi:

  • uruchomienie, obsługę i prowadzenie rachunków bankowych, kredytów i pożyczek,
  • obsługa kasowa, np. realizowanie wpłat i wypłat gotówkowych,
  • usługi doradcze w zakresie inwestycji czy produktów kredytowych,
  • przyjmowanie dyspozycji klientów i ich wykonywanie.

Można jednak do nich dodać również usługi związane z transakcjami zagranicznymi, usługi rozliczeniowe i kapitałowe czy też tak zwane usługi nowoczesne, polegające na zdalnym przyjmowaniu dyspozycji i wykonywaniu ich.

Oprócz tego banki mogą świadczyć też usługi dodatkowe, jak choćby być pośrednikiem w zawieraniu umowy ubezpieczeniowej. Przy kredytach można spotkać się z opcją zawarcia umowy o ubezpieczenia od utraty pracy czy też na życie lub zdrowie. Takie ubezpieczenie klientom daje gwarancję, że w razie, gdyby z powodu wymienionego w OWU nie mogli spłacić kredytu, ubezpieczyciel zrobi to za nich. Obecnie można też zawierać umowy ubezpieczenia choćby o ochronę kart kredytowych czy na ubezpieczenia podróżne.

Konto bankowe – podstawowy produkt każdego banku

Nie da się ukryć, że najwięcej osób udaje się do banku w celu otworzenia rachunku bankowego. W obecnych czasach wręcz trzeba mieć konto bankowe. Służy ono nie tylko do przechowywania pieniędzy, ale po prostu otrzymywania wynagrodzenia za pracę, stypendiów szkolnych i uniwersyteckich czy zasiłków, w tym rent i emerytur. Zatem osoby w różnych grupach wiekowych powinny mieć otworzone konto bankowe. Wielu rodziców otwiera też konta nastoletnim dzieciom, aby wpłacać im kieszonkowe, a jednocześnie uczyć ich jak zarządzać otrzymanymi pieniędzmi. Można więc powiedzieć, że każdemu w obecnych czasach przyda się rachunek w banku.

Także przedsiębiorcy muszą posiadać konto bankowe do celów firmowych. Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych tylko przelewem przyjmują płatności. Oprócz tego posiadanie konta umożliwi szybsze i bardziej dogodne rozliczanie się z kontrahentami i klientami.

Wyróżnić można naprawdę wiele rodzajów kont bankowych. Do najbardziej popularnych należą choćby rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nazywany jest on także kontem osobistym czy kontem debetowym. Służy do podstawowych czynności, takich jak odbieranie i wysyłanie przelewów czy gromadzenie środków. Wydawana jest do niego także karta płatnicza. Można uruchomić sobie na tym koncie debet czy kredyt odnawialny.

Wśród kont osobistych można wyróżnić konta młodzieżowe czy studenckie, które dedykowane są uczniom i studentom mającym inne potrzeby finansowe niż osoby dorosłe. Warto wspomnieć też o koncie walutowym, które przyda się osobom, które często płacą w walucie zagranicznej, czyli podróżują, mieszkają za granicą albo po prostu często robią zakupy internetowe w zagranicznych sklepach.

Konta firmowe pozwalają na rozdzielenie majątku firmowego od osobistego. Nawet osoby prowadzące działalność jednoosobową powinny mieć osobne konto bankowe do spraw firmowych. Można je założyć po dopełnieniu formalności związanych z rejestracją firmy.

Bardzo dużo osób deklaruje również posiadanie konta oszczędnościowego. Na tym koncie gromadzi się środki, które chcemy odłożyć na przyszłość, a jednocześnie chcemy na nich zarabiać. Obecnie konta oszczędnościowe są oprocentowane mniej więcej na poziomie lokat bankowych, jednak mają nad nimi tę przewagę, że pieniądze na konto można elastycznie dopłacać lub je wypłacać w razie trudności finansowych. Do raz założonej lokaty nie można już nic dopłacić, a jej zakończenie przed terminem najczęściej wiąże się z utratą odsetek. Na koncie oszczędnościowym są one wyliczane co miesiąc, dzięki czemu pieniądze cały czas pracują, ale nawet jeśli dokonamy zmian w kwocie, jaką posiadamy na koncie, nie stracimy na tym zbyt wiele.

Kredyty i pożyczki bankowe

Z roku na rok przybywa osób, które chcą wziąć kredyt lub pożyczkę. Szacuje się, że tylko co piąty dorosły Polak nie ma takiego zobowiązania finansowego. Natomiast wiele osób posiada aż kilka kredytów, które spłaca regularnie. Można więc powiedzieć, że zaraz po zakładaniu i obsłudze różnych kont bankowych, to udzielanie i obsługa kredytów jest drugą najpopularniejszą usługą, z jakiej korzystamy w bankach.

Rodzajów kredytów i pożyczek jest bardzo wiele. Do najczęściej zaciąganych zalicza się jednak kredyty konsumpcyjne. Wśród nich prym wiedzie kredyt gotówkowy na dowolny cel. Pieniądze z kredytu można przeznaczyć na pokrycie różnych wydatków. Może to być remont mieszkania i zakup nowych mebli, kupno używanego samochodu, wykupienie wycieczki za granicę dla całej rodziny czy inne wydatki konsumpcyjne. Nie spada popularność kredytów hipotecznych, które można przeznaczyć na zakup działki budowlanej, samą budowę czy kupno gotowej nieruchomości. Popularne są także kredyty samochodowe, które można wydać na zakup aut używanych, jak i nowych.

Również przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg kredytów firmowych, które będą wspierać rozwój ich biznesu. Szczególną grupą osób prowadzących działalność gospodarczą są rolnicy. Dla nich przygotowano wiele opcji kredytowych, w tym kredytów na preferencyjnych warunkach, które pomogą im dalej prowadzić gospodarstwo mimo kłopotów finansowych czy też rozwijać je bez przeznaczania na to swoich oszczędności.

Wśród popularnych usług kredytowych można wymienić też karty kredytowe. Są one takim samym zobowiązaniem jak kredyt gotówkowy, ale tutaj otrzymujemy limit kredytowy, z którego możemy korzystać, kiedy chcemy. Wykorzystane środki można spłacić w okresie bezodsetkowym lub też w ramach wpłat minimalnej kwoty ustalonej przez bank do spłacenia w danym okresie rozliczeniowym. Karty kredytowe są obecnie bardzo powszechne, ponieważ choćby hotele czy wypożyczalnie samochodów wymagają dysponowania nimi, aby móc zawrzeć umowę transakcyjną i dokonać opłaty za ich usługi. Jak więc widać, przydatne może być nie tylko posiadanie konta bankowego i karty debetowej, ale i karty kredytowej.

Artykuł sponsorowany

10 lutego 2020 Kredyty i finanse

0 Komentarze