Kredyt konsolidujący – 4 rady, które pozwolą rozwiązać problem nadmiernego zadłużenia

25 lutego 2021 Kredyty i finanse

​Kredyty oraz pożyczki to środki, udzielane przez instytucje finansowe, po które sięgamy coraz chętniej. Obniżone stopy procentowe przez NBP powodują, iż raty są coraz niższe, łatwiej więc zobowiązania finansowe spłacać. Czasem dochodzi jednak do sytuacji, w której można wpaść w tak zwaną spiralę zadłużenia – suma wszystkich zobowiązań wobec banków zaczyna przekraczać nasze możliwości finansowe i nie jesteśmy w stanie spłacać regularnie niektórych rat. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. W przypadku utraty płynności finansowej istnieje możliwość wzięcia kredytu konsolidującego. Co to jest i w jaki sposób pomoże zadłużonym osobom?

  1. Kredyt konsolidujący – co to takiego?

  2. Kredyt konsolidujący – jak otrzymać?

  3. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu konsolidującego?

  4. Kredyt konsolidujący – którą ofertę wybrać?

Kredyt konsolidujący – co to takiego?

Kredyt konsolidujący to rozwiązanie, które jest bardzo pomocne w momencie, gdy suma rat wziętych przez nas kredytów i pożyczek zaczyna przerastać możliwość ich spłaty. Możemy w takiej sytuacji wziąć w banku nowy kredyt, którego jedynym celem będzie pokrycie pozostałych zobowiązań. Dzięki temu do spłaty będzie tylko jedna rata w ciągu miesiąca, w dodatku w wysokości pozwalającej na codzienne funkcjonowanie bez konieczności zaglądania do portfela by sprawdzić, czy stać nas na jej spłatę. Kiedy zdecydujemy się na kredyt konsolidujący musimy mieć świadomość, iż do spłacenia będziemy mieli kwotę nieco większą niż suma poprzednich zobowiązań, jednak dogodna wysokość raty, dopasowana do naszych możliwości pozwoli na bezpieczne życie bez stresu.

Kredyt konsolidujący – jak otrzymać?

Kiedy chcemy uzyskać kredyt konsolidacyjny, powinniśmy udać się do banku, zabierając ze sobą podobne dokumenty, jak podczas składania wniosku o pożyczkę bądź kredyt. Należy jednak również mieć przy sobie wszelkie umowy z dotychczasowymi pożyczkodawcami, co pozwoli doradcy bankowemu oszacować nasze zadłużenie i dobrać odpowiednią ratę do naszych możliwości finansowych. Musimy również zamknąć wszystkie limity kredytowe, na karcie bądź na koncie. Jeśli nasze zadłużenie jest wysokie, bank może ustanowić zabezpieczenie hipoteczne (w przypadku nieruchomości nie obciążonej innymi zobowiązaniami) lub odmówić udzielenia kredytu.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu konsolidującego?

Niezbędnymi dokumentami, które musimy przedstawić w banku, są: dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach, umowa o pracę oraz ewentualnie informacja o pobieranych świadczeniach. Pozwoli to na sprawdzenie naszego statusu w podstawowych bazach danych, takich jak Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów i Biuro Informacji Gospodarczej. Gdy przyczyną zadłużenia jest nieumiejętne korzystanie z możliwości, jakie daje karta kredytowa, musimy również przestawić numer rachunku, kwotę kredytu i wysokość rat, a także datę zawarcia umowy. Większość działań możemy przeprowadzić nie ruszając się z domu, przy pomocy Internetu – jest to spore ułatwienie i może mieć wpływ na szybkość podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu konsolidującego przez bank.

Kredyt konsolidujący – którą ofertę wybrać?

Wiele banków ma w swojej ofercie kredyt konsolidujący dla osób zadłużonych – na który się zdecydować? Pomocne będą w takim przypadku rankingi banków, w których znajdziemy niezbędne informacje pozwalające na podjecie decyzji. Na podstawie podanych przez nas danych (wysokość zadłużenia, proponowana rata i czas spłaty kredytu) będzie można zorientować się, który bank ma najkorzystniejszą ofertę i przy pomocy przycisku na stronie nawiązać kontakt z doradzą wybranej instytucji finansowej, by ustalić szczegóły.

Artykuł sponsorowany

25 lutego 2021 Kredyty i finanse

0 Komentarze