Sejf firmowy - jak wybrać odpowiedni model?

21 listopada 2019 Kredyty i finanse

Sejf firmowy pozwala solidnie zabezpieczyć najcenniejsze przedmioty przed kradzieżą lub zniszczeniem. Niektóre firmowe dokumenty nie mogą też za nic trafić w niepowołane ręce, z różnych względów. Jeśli zachodzi potrzeba użycia sejfu, warto wybrać go mądrze, rozważając różne opcje. Nie każdy sejf ma takie same właściwości i równie dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Na co warto zwrócić baczną uwagę?

Co wymaga zabezpieczenia?

Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co właściwie będzie zabezpieczane poprzez umieszczenie w sejfie. Nie ma w tym względzie ograniczeń, poza wielkościowymi. Mogą to być pieniądze, dokumenty, nośniki danych. Jeśli zawartość jest materialnie cenna i mogłaby prowokować do włamania i kradzieży, najlepiej wybrać sejf firmowy antywłamaniowy. Z kolei nośniki danych czy dokumenty zwykle chroni się przez zniszczeniem - w tym celu najlepiej służy sejf ognioodporny. Istnieją także modele sejfów, które wykazują jednocześnie właściwości ognioodporne, oraz antywłamaniowe.

Gdzie umieszczony zostanie sejf firmowy?

Warto też od początku przemyśleć, gdzie stanie lub zawiśnie firmowy sejf. Istnieją trzy podstawowe kategorie sejfów wyróżnione ze względu na rodzaj montażu:

  • sejf ścienny (najczęściej montowany w ścianie, rzadziej w podłodze, we wnęce - wymagają przynajmniej 10 cm warstwy betonu z każdej strony),
  • sejf meblowy (montowany tylną ścianą lub dnem do ściany lub podłogi, czasem umieszczane w zabudowie meblowej),
  • sejf wolnostojący (najczęściej o dużych rozmiarach, jak specjalna szafa na broń - bardzo ciężka, nie waży na ogół mniej niż tonę).

Rodzaj sejfu należy wybrać w zależności od tego, jakie miejsce zostało na niego przeznaczone. Sam montaż powinni przeprowadzić fachowcy - to znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa skrytki i umożliwi wykorzystanie całego jej potencjału. Nieumiejętnie zamontowany sejf nieuchronnie straci na właściwościach.

Jak bardzo bezpieczny powinien być sejf?

Istnieją oddzielne klasyfikacje poziomów bezpieczeństwa ze względu na stopień ochrony przez włamaniem (klasyfikacja EURO/VdS) oraz stopień ognioodporności sejfu. Im większa suma pieniędzy lub wartość przedmiotów przeznaczonych do przechowywania w środku, tym wyższa powinna być klasa zabezpieczeń. Certyfikowane sejfy przechodzą specjalny test na włamanie, przeprowadzany w placówce, w której pracują profesjonaliści. Etykieta certyfikacyjna powinna znajdować się na wewnętrznej stronie drzwi sejfu - jej brak może oznaczać, że produkt nie przeszedł żadnych testów i jest bezużyteczny, lub poziom jego bezpieczeństwa to wielka niewiadoma.

Odpowiednie rozmiary sejfu

Sejf firmowy może być zarówno bardzo niewielki, jak i naprawdę duży. Wszystko zależy od potrzeb. Przechowywanie cyfrowych nośników danych nie wymaga ogromnego sejfu. Ich pojemność jest dziś tak duża, a rozmiary tak niewielkie, że i sejf może być mały. Za to przechowywanie pieniędzy w gotówce czy dokumentów wymaga nieco większego sejfu. Przedmioty takie jak broń zwykle mieszczą się w sejfach wolnostojących.

Zamek do sejfu - na który się zdecydować?

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zamka do sejfu. Ten parametr jest brany pod uwagę w procesie przypisywania sejfu do konkretnej klasy bezpieczeństwa, nie trzeba więc nadmiernie się na nim skupiać. Dostępne opcje to zamki kluczowe, elektroniczne oraz mechaniczne zamki szyfrowe. Zaleca się wybranie modelu, który posiada dwa rodzaje zamków o różnych sposobach działania - to znacząco podnosi skuteczność ochrony zapewnianej przez sejf i udaremnia włamania.

21 listopada 2019 Kredyty i finanse

0 Komentarze