Kredyt inwestycyjny – co trzeba zrobić, żeby go uzyskać?

17 grudnia 2018 Kredyty i finanse

Jeżeli większość z Was usłyszy hasło „kredyt”, to prawdopodobnie połączycie to słowo z terminem „hipoteczny”. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie on jest jedną z najpopularniejszych usług świadczonych przez banki. Czasami jednak zapominamy, że nie tylko osoby prywatne mogą brać kredyty na dany cel – mogą to robić także firmy. Kredyty inwestycyjne dla firm są bardzo popularne i pozwalają im na pokrycie inwestycji niemożliwych do zrealizowania na własną rękę. CO trzeba wziąć pod uwagę, zanim zaczniemy się starać o taki kredyt z ramienia danej firmy?

Cel kredytu

Jak to w każdym kredycie, także i w tym inwestycyjnym, bardzo ważne jest wskazanie celu, na który go przeznaczymy. Bez tego żaden bank nie przekaże nam środków na konto firmowe. Co ciekawe, pewna cześć z banków wymaga także bardzo szczegółowych informacji na temat tego, jak wykorzystamy kredyt. Możemy to traktować jak pewien „biznesplan”, z którego będziemy rozliczani przez kredytodawcę.

Wkład własny - obowiązek

Podobnie jak w przypadku kredytu dla osób prywatnych, firma także musi wziąć pod uwagę istotę wkładu własnego. Mało który bank zajmuje się całkowitym finansowaniem inwestycji dla firm. Zwykle utrzymuje się to w granicach od 70% do maksymalnie 90%. Jeżeli nie mamy odpowiednich sum, aby pokryć pewną cześć inwestycji, także możemy liczyć na kredyt, jednak z jednym, bardzo poważnym minusem. Otóż nasze możliwości dotyczące uzyskania pokaźnych kwot znacznie zmaleją!

kredyt inwestycyjny

Okres kredytowania

Nie bez znaczenia pozostaje to, na jaki czas zostanie rozłożony nasz kredyt inwestycyjny. Dla firm to niezwykle ważna kwestia, gdyż pozwala ona na pewne zaplanowanie budżetów na nadchodzące lata. Zwykle banki udzielają kredytów na okres kilkuletni (zwykle jest to około 5 lat), jednak w przypadku dużych inwestycji, możemy liczyć na znacznie wydłużenie tego czasu. Trzymając się tematyki czasu, warto także ustalić dokładne warunki tego, co stanie się, jeżeli będziemy chcieli spłacić kredyt wcześniej. To z pozoru dobry pomysł, jednak może nas kosztować nieco więcej pieniędzy, niż byśmy tego chcieli!

Na koniec warto zapoznać się z informacją jaką możemy znaleźć na stronie Expander:

"Kredyt inwestycyjny może być zobowiązaniem na długie lata (nawet do 15 lat). Dlatego przed zawarciem umowy, należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami, by jak najmniej obciążały firmę. Koniecznie zwróć uwagę na: oprocentowanie, dodatkowe koszty (prowizję, ubezpieczenie), warunki spłaty, wysokość finansowania, zabezpieczenia, długość rozpatrzenia wniosku."

Podsumowanie

Jak więc widzicie, warunki uzyskania kredytu inwestycyjnego dla firm są nieco podobne jak w przypadku kredytu dla osób prywatnych. Często jest on jednak niezbędny, aby nasza firma mogła realizować kosztowne projekty! Mamy nadzieję, że już rozumiecie jego wagę dla przyszłości waszej firmy!

17 grudnia 2018 Kredyty i finanse

0 Komentarze