Formalności przy kupnie mieszkania

5 grudnia 2018 Kredyty i finanse

Kupno własnego mieszkania to dla wielu z nas spełnienie marzeń, ale również bardzo ważna decyzja, która ma wpływ na nasze życie oraz stan finansów.

Właśnie dlatego warto podchodzić do tej inwestycji w sposób odpowiedzialny i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Sprawdźmy więc o czym musisz pamiętać decydując się na zakup mieszkania.

Sprawdź księgę wieczystą

Księga wieczysta to dokument, w którym znajdziesz informacje na temat stanu prawnego mieszkania, którego kupnem jesteś zainteresowany. Dowiesz się z niej np. czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub nie ma innych problemów prawnych. Obecnie księgę wieczystą możesz sprawdzić nie wychodząc z domu. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://sonarhome.pl/lp/kupno-mieszkania-formalnosci.

Jakie dokumenty musi posiadać właściciel?

Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji leży po stronie właściciela mieszkania, jednakże ty, jako osoba kupująca powinieneś sprawdzić, czy wszystkie niezbędne papiery są dostępne do twojego wglądu. Jakie muszą to być dokumenty? Przede wszystkim potwierdzenie, że dane mieszkanie należy do sprzedającego - może to być umowa kupna, umowa z deweloperem, umowa darowizny.
Poza tym sprzedający mieszkanie powinien również przedstawić zaświadczenia mówiące o tym, że mieszkanie nie ma lokatorów, nikt nie jest zameldowany pod tym adresem oraz nie ma zaległości w opłatach za czynsz. Zaświadczenia te znacząco zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Co z kredytem hipotecznym?

Jeśli jak wielu kupujących mieszkanie zaciągasz kredyt hipoteczny musisz zadbać o to by mieć ze sobą odpowiednie dokumenty. Banki najczęściej wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości dochodów, zaświadczenia z ZUS o wysokości odprowadzanych składek oraz dokumentu PIT 37 za ostatni rok. Być może potrzebny będzie także wyciąg z konta. Informacje o formalnościach znajdziesz również na http://sonarhome.pl/.

Pamiętaj o podatkach

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego musisz liczyć się z uregulowaniem podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 2 % od rynkowej wartości nieruchomości.Jeśli cena mieszkania będzie różnić się od wartości rynkowej może zdarzyć się, że Urząd Skarbowy zleci wycenę. Pamiętaj również o tym, że istnieje możliwość zwolnienia z podatku jeśli kupujesz je od płatnika VAT.

Odbiór mieszkania - czyli w końcu na swoim

O ile kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim możesz być pewnym jego stanu. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego warto być jednak czujnym. Dokładnie obejrzyj i opisz stan mieszkania. Umów się ze sprzedającym na sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, spisz liczniki oraz dodatkowe uwagi. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, których nie widziałeś wcześniej - nie bój się o tym wspomnieć.

Czy mogę kupić mieszkanie za własną gotówkę?

Oczywiście, nie ma przecież obowiązku zaciągania kredytu. Niemniej jednak, musisz mieć świadomość, że tak duża inwestycja może przykuć zainteresowanie banku oraz Urzędu Skarbowego. Jeśli twoje dochody są udokumentowane - nie masz się czego obawiać, jeśli jednak wpłacisz kwotę na zakup mieszkania, którą dotychczas trzymałeś w domu możesz spodziewać się kontroli Urzędu. Jeśli jednak możesz udokumentować pochodzenie pieniędzy - nie ma się czego obawiać.

Źródło: mieszkania.xyz

Artykuł zewnętrzny

5 grudnia 2018 Kredyty i finanse

0 Komentarze