Serwis samochodu na raty? To może być dobry pomysł

27 maja 2021 Kredyty i finanse

​Miesięczne koszty utrzymania samochodu są dość wysokie – szczególnie, jeśli auto odmówi posłuszeństwa i konieczna będzie jego naprawa. Dlatego, aby nie obciążać nadmiernie domowego budżetu, niektóre banki wprowadziły specjalne produkty finansowe. Dowiedz się, na czym polega serwis samochodu na raty i dlaczego może to być korzystne rozwiązanie.

Samochody mają to do siebie, że psują się w najmniej oczekiwanym momencie. Dla właściciela, który z auta korzysta dość intensywnie – oznacza to spory wydatek, na który domowy budżet wcale nie musi być przygotowany. Kto jednak powiedział, że za serwis samochodowy trzeba zapłacić od razu? Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.

Serwis samochodu na raty – na czym to polega?

Możliwość finansowania kosztów naprawy auta w ratach to opcja, która nie jest powszechnie dostępna. Oferuje ją m.in. Toyota Bank, który – jako że związany z marką samochodową – doskonale zna potrzeby kierowców. Serwis samochodu na raty dostępny jest w ramach usługi Comfort Pay. Na czym to polega?

Zasada działania jest prosta – istotą jest możliwość skredytowania serwisu pojazdu, co pozwala na naprawę auta w zasadzie „od ręki”. Finansowanie dostępne jest przy kosztach usługi już od 500 zł, dzięki czemu możesz z niego skorzystać właściwie przy każdej usterce.

Funkcjonowanie Comfort Pay można podsumować w kilku krokach:

  • naprawę zlecasz w ASO Toyoty
  • informujesz o chęci skorzystania z usługi finansowania
  • naprawa odbywa się od razu
  • pierwszą ratę płacisz po upływie miesiąca.

Warto przy tym podkreślić, że cały proces przebiega bezpośrednio u dealera. Wszystkich formalności dopełnisz więc w jednym miejscu.

Serwis auta na raty – ile to kosztuje?

W związku z tym, że serwis samochodu na raty jest pewnego rodzaju kredytem, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. To, ile ostatecznie zapłacisz zależy przede wszystkim od RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Jest to wskaźnik, który wyraża procentową wartość całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym. Uwzględnia więc nie tylko odsetki, ale również prowizję banku, ubezpieczenie, opłaty za dodatkowe usługi itp. W przypadku Comfort Pay RRSO może wynieść nawet 0% – w przypadku rozłożenia płatności na 10 rat*.

Przykład 1. Załóżmy, ​że serwis wycenił naprawę na kwotę 2000 zł. W przypadku usługi Comfort Pay miesięczna rata wyniesie cię 200 zł w przypadku 10-miesięcznego okresu finansowania.

Przykład 2. Załóżmy, że serwis wycenił naprawę na kwotę 4500 zł. W przypadku usługi Comfort Pay miesięczna rata wyniesie cię 450 zł w przypadku 10-miesięcznego okresu finansowania.

Finansowanie serwisu samochodowego – czy to się opłaca?

Serwis samochodu na raty to rozwiązanie, które – choć wiąże się z dodatkowymi opłatami – jest opłacalne. Na jego korzyść przemawiają m.in. takie argumenty jak:

  • utrzymanie płynności finansowej – twój budżet nie staje się nadmiernie obciążony jednorazowym dużym wydatkiem, szczególnie że pierwsza rata finansowania odroczona jest o miesiąc
  • oszczędność czasu – wszystkich formalności można dopełnić w jednym miejscu.

Jeżeli podejrzewasz, że niespodziewany wydatek związany z naprawą auta może być dla ciebie obciążeniem, serwis samochodowy na raty powinien wpisać się w twoje oczekiwania.

*Reprezentatywny przykład dla kredytu Comfort Pay (wariant 0%): Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 2445,74 zł, całkowita kwota do zapłaty 2445,74 zł, oprocentowanie zmienne 0,00 %, całkowity koszt kredytu 0 zł (w tym: prowizja 0,00 % (0,00zł), opłata przygotowawcza 0,00 zł, odsetki 0,00 zł.); 10 miesięcznych rat równych w wysokości 244,57 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2020-12-04 na reprezentatywnym przykładzie.

Artykuł partnera

27 maja 2021 Kredyty i finanse

0 Komentarze