Każdy z nas słyszał o chwilówkach. Wiele osób wie, że to jeden z rodzajów pozabankowych pożyczek udzielanych różnym konsumentom przez podmioty świadczące usługi podobne do bankowych, jednocześnie nie będące bankami. Tak, tak - banki to specjalny rodzaj firm, które prowadzą działalność na podstawie prawa bankowe, z czym wiąże się szereg obowiązków i przywilejów. Przykładowo tylko banki mogą udzielać kredytów, jednak muszą dokładnie sprawdzać każdego potencjalnego kredytobiorcę i tylko jeśli ten spełni odpowiednie kryteria, mogą mu pożyczyć pieniądze. Ponadto zobowiązane są do ubezpieczania wielu produktów, które oferują - kont, kredytów i innych zobowiązań finansowych. Działania banków regulowane są przez prawo bankowe, które określa granice działalności takich firm, maksymalne oprocentowania różnych usług, a także odpowiedzialność inwestycyjną firm z sektora finansowego. Celem istnienia tych regulacji jest zapobieganie nadużyciom i przeciwdziałanie spekulacjom finansowym mogącym doprowadzić do kryzysu - na przykład takiego, jaki wybuchł w 2008 roku po ogłoszeniu upadłości przez duży amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers.
Banki są spętane wieloma regulacjami i muszą pobierać od swoich klientów różne opłaty dodatkowe, aby udzielanie kredytów było dla nich opłacalne. Jednak poza bankami na rynku funkcjonuje wiele instytucji i firm pozabankowych, które oferują pożyczki tak osobom prywatnym, jak i firmom. Dzięki temu, że owe przedsiębiorstwa działają na podstawie prawa cywilnego (a nie bankowego), mają dużo większą swobodę w wytyczaniu granic swojej działalności i udzielaniu pożyczek. Dzięki temu mogę na przykład udzielać pożyczek darmowych, czyli takich, gdzie trzeba zwrócić dokładnie taką kwotę, jaką się pożyczyło - bez odsetek ani kosztów operacyjnych. Te drugie da się zredukować poprzez ograniczenie formalności, natomiast zerowe oprocentowanie jest formą wybijania się z ofertą ponad konkurencję - ponieważ darmowe pożyczki nisko-kwotowe nie są jedynymi produktami oferowanymi przez owe przedsiębiorstwa, to nie one stanowią podstawowe źródło dochodu tychże firm pozabankowych.
Pożyczki pozabankowe dla firm mogą posłużyć zarówno ratowaniu nadwyrężonego nieplanowanymi wydatkami budżetu, jak i rozkręceniu biznesu. Kiedy nawali kontrahent i stracimy klienta, albo wręcz jesteśmy zmuszeni wypłacić odszkodowania, może to oznaczać ciężkie czasy dla firmy. Mogą być ostatnią deską ratunku w sytuacji kryzysowej, ale mogą również pomóc wypłynąć naszemu przedsiębiorstwu na szerokie wody - zastrzyk kapitału może zdziałać cuda, gdy w firmie następuje stagnacja. Pozwala na nowe inwestycje, rozbudowaną kampanię reklamową służącą pozyskaniu nowych klientów, poszerzenie oferty, przebudowę lokalu, zakup nowych maszyn niezbędnych do pracy albo inne rzeczy, które mogą usprawnić działanie przedsiębiorstwa, a przez to wygenerować zyski. Dowiedz się więcej o pożyczkach dla firm i zastanów się, w jaki sposób dodatkowy zastrzyk kapitału może pomóc twojemu przedsiębiorstwu stanąć na nogi albo wzbić się jeszcze wyżej. Nie czekaj, aż konkurencja cię wyprzedzi!
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz