Sprzedaż wierzytelności – kiedy się to opłaca?

7 września 2021 Kredyty i finanse

​Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z koniecznością pozyskiwania i utrzymywania klientów, rzetelnego i terminowego wykonywania zleceń oraz dbania o płynność finansową. Jeżeli każdy z tych trzech filarów jest wystarczająco mocny i stabilny, prowadzenie firmy nie powinno nastręczać większych trudności. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo boryka się z chwilowymi trudnościami, takimi jak spowolniony napływ nowych klientów lub wydłużający się czas oczekiwania na płatności po wykonanych zleceniach, trzeba reagować szybko – tak, by zminimalizować negatywne skutki nieprzewidzianych okoliczności. Jednym ze sposobów zabezpieczenia przed problemami wynikłymi z zatorów płatniczych, jest sprzedaż wierzytelności. Sprawdziliśmy, kiedy warto się tym zainteresować i jak przeprowadzić całą operację.

Kiedy i dlaczego warto sprzedać wierzytelności?

Głównym powodem sprzedaży wierzytelności są wspomniane już wyżej zatory płatnicze. Sytuacja, w której zlecenie wykonaliśmy, ale wciąż nie otrzymaliśmy za nie zapłaty, jest niestety dość popularna, a w niektórych branżach występuje wręcz na porządku dziennym. Tymczasem trzeba wykonywać kolejne zlecenia, by nie wypaść z rynku, a materiały i produkty potrzebne do dalszej pracy kosztują.

Wielu przedsiębiorców w takiej sytuacji sięga po kredyt lub pożyczkę, jednak niewątpliwym minusem takiego rozwiązania jest zwiększenie zadłużenia firmy – odpowiednie wpisy trafiają do BIK, a to może zaowocować trudnościami w przyszłości.

Sprzedaż wierzytelności, a właściwie ich cesja, to sposób na odzyskanie środków finansowych niemal natychmiast bez zwiększania zadłużenia. W tym celu należy skorzystać z usługi faktoringu.

Jak dokonać cesji wierzytelności?

Jeżeli planujesz sprzedać faktury wystawione przez Twoje przedsiębiorstwo, skontaktuj się z firmą świadczącą usługę faktoringu. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić stronę internetową PragmaGO, a następnie wybrać zakładkę “Finansowanie faktur”. Po uzupełnieniu danych firmy oraz informacji dotyczących faktur, wystarczy poczekać na wiadomość od firmy PragmaGO, w której znajdziesz warunki umowy oraz instrukcje dotyczące dalszego postępowania. Od chwili wypełnienia wniosku online do momentu, gdy środki wpływają na konto firmy, mija zwykle nie więcej niż kilka godzin. 

Faktoring pozwala na odzyskanie płynności finansowej niemal natychmiast, ale – jak każde rozwiązanie – faktoring oprócz zalet, posiada także pewne wady. Warto przed wyborem faktoringu skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie PragmaGO. Dzięki temu oszacujesz koszty operacji z dużą dokładnością.

Gdy już otrzymasz środki, możesz wydać je na potrzeby swojej firmy i skoncentrować się na dalszej pracy. Zależnie od wybranej opcji możesz sprawić, że to Twój kontrahent przeleje należność bezpośrednio firmie faktoringowej, albo samemu odzyskać należność, by przekazać ją w umówionym wcześniej terminie faktorowi.

Artykuł partnera

7 września 2021 Kredyty i finanse

0 Komentarze