Terminal płatniczy i płatności bezgotówkowe. Czy płatność kartą zbliżeniową jest bezpieczna

11 grudnia 2019 Kredyty i finanse

Rozwój technologii sprawił, że możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, stała się nie tylko łatwo dostępna, ale też popularna. Obecnie tradycyjne karty płatnicze, które umożliwiały płatność tylko po włożeniu ich do terminala płatniczego, zostają często zastąpione wersjami z funkcją zbliżeniową.

Schemat działania płatności bezgotówkowych w ramach funkcji zbliżeniowych jest stosunkowo prosty. Poza samą kartą bezstykową, potrzebne są terminale płatnicze z modułem umożliwiającym realizację takich płatności, które występują także w wersjach mobilnych, bardzo wygodnych dla sprzedawców oraz klientów.

W praktyce, takie karty posiada już większość użytkowników rynku i coraz chętniej z nich korzysta, gdyż oznacza to szybkość oraz wygodę. Czy taki rodzaj płatności jest jednak bezpieczny?

Terminal płatniczy i płatność zbliżeniowa – jak działają tego typu karty? 

Cały proces płatności bezgotówkowej z wykorzystaniem karty zbliżeniowej opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Dzięki niemu karta aktywuje terminal i przesyła wszystkie dane potrzebne do transakcji bezgotówkowej.

W praktyce okazuje się to niezwykle proste – sprzedawca wprowadza do urządzenia kwotę za zakupy, a kupujący przykłada kartę w wyznaczone miejsce i już po kilku sekundach można usłyszeć sygnał dźwiękowy, który potwierdza zaakceptowanie operacji. Cały proces płatności bezgotówkowej jest zatem błyskawiczny i komfortowy dla obu stron transakcji. Więcej informacji o takich urządzeniach możesz znaleźć na https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminal-platniczy-pos-mobilny/.

Terminal płatniczy i bezgotówkowa płatność zbliżeniowa – jakie są zabezpieczenia? 

Podstawowe aspekty bezpieczeństwa kryją się już w samym sposobie płatności takimi kartami, gdyż aktywują się one tylko w momencie polecenia ze strony czytnika. Oba elementy muszą się znaleźć bardzo blisko siebie – w odległości około 5 centymetrów, a karta musi być przytrzymana przy urządzeniu przez krótką chwilę. Nie trzeba więc obawiać się przeprowadzenia transakcji przez pomyłkę, choćby w związku z przechodzeniem w pobliżu terminala płatniczego.

Po zrealizowaniu takiej płatności bezgotówkowej karta znów przestaje być aktywna, więc nie trzeba się obawiać podwójnego naliczenia opłaty. Sama karta cały czas pozostaje w rękach kupującego i ten nie musi przekazywać jej sprzedawcy.

 Obecnie banki ustalają limit płatności bezgotówkowych, po osiągnięciu którego terminal zażąda potwierdzenia operacji kodem, co stanowi dodatkowy element zabezpieczający i uniemożliwia kradzieże wysokich kwot.

Artykuł sponsorowany

11 grudnia 2019 Kredyty i finanse

0 Komentarze