Pióro wieczne - wyjątkowy artykuł piśmienniczy z ciekawą historią

5 lipca 2019 Prowadzenie firmy

Mówi się, że pióra wieczne to małe dzieła sztuki. To właśnie nimi stawiamy pierwsze kroki w nauce pisania, aby wyrobić sobie ładny charakter i styl. Nie każdy wie, że pióro swoje początki ma już w starożytności. W grobowcu Tutenchamona znaleziono narzędzie do pisania, które swoim wyglądem bardzo przypominało dzisiejsze pióra. Była to trzcinowa rurka, wycięta w charakterystyczny sposób, która została umieszczona w miedzianej oprawie. 

Dziś wybór piór jest ogromny - popularnością cieszą się zarówno klasyczne, jak i nowoczesne modele. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym praktycznym i wyjątkowym artykule piśmienniczym. 

Krótka historia pióra wiecznego 

Za początek wiecznego pióra uważa się wiek XIX. To właśnie wtedy wyeliminowano ptasie pióra i zastąpiono je metalowymi stalówkami. Podniosło to znacznie komfort pisania, ale nie był to koniec rozwijania tego wyjątkowego wynalazku. Dalej jednak pozostał problem częstego “moczenia” stalówki w tuszu. Następnym krokiem było więc wyposażenie pióra w specjalny zbiorniczek. Przełomowym momentem w historii pióra wiecznego było zastosowanie przez Lewisa E. Watermana kanalika pod stalówką, dzięki czemu tusz się nie rozlewał. W następnych latach producenci skupili się przede wszystkim na tym, jak w najwygodniejszy sposób dostarczać tusz do zbiorniczka. Wykorzystywano różne metody, a największą popularnością cieszyła się technika półksiężyca i dźwigni. 

Wyjątkowy charakter pióra wiecznego 

Kiedy już poradzono sobie ze wszystkimi praktycznymi aspektami pióra - producenci mogli skupić się na jego designie. Pióro bardzo szybko stało się wyznacznikiem statusu społecznego. Początkowo skupiono się na metalach, w których grawerowano przeróżne wzory. Następnie doceniono tworzywa sztuczne. Teraz nierzadko możemy spotkać się z plastikowymi piórami wiecznymi, które zachwycają trwałością i ciekawym designem. 

Z czego składa się pióro wieczne? 

Pióro wieczne to narzędzie piśmiennicze, które składa się z kilku elementów. Do najważniejszych należą: 

stalówka,

spływak,

sekcja,

korpus,

skuwka,

system napełniania atramentem.

To właśnie te elementy sprawiają, że pióro nie tylko doskonale się prezentuje, ale jest też bardzo wygodne. 

Znaczenie pisma

Kiedy zaczynamy naszą przygodę z pisaniem, nie bez powodu dostajemy do ręki pióro. Dzięki niemu możemy wyrobić sobie charakter pisma, który będzie towarzyszył nam już na zawsze. Pióro wieczne automatycznie sprawia, że przykładamy większą uwagę do kształtu liter. To również świetny sposób na to, żeby podkreślić profesjonalizm i przedstawić się, zwłaszcza w biznesowych sytuacjach od jak najlepszej strony. 

Mimo rozwoju technologii, piękne pismo ręczne wciąż robi dobre wrażenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni model, który będzie towarzyszyć Ci przy podpisywaniu ważnych dokumentów i nie tylko. 

Więcej na alibiuro.pl

5 lipca 2019 Prowadzenie firmy

0 Komentarze