Czym się zajmuje notariusz? - opis dla zainteresowanych

4 grudnia 2018 Prowadzenie firmy

Stoisz przed wyborem swojej ścieżki zawodowej? Chcesz się przekwalifikować? Marzy Ci się wykonywanie jakiegoś ważnego zawodu, który doda Ci prestiżu i będzie wzbudzał szacunek? Bycie notariuszem z pewnością wzbudza podziw i jest to zawód zaufania publicznego. Jako taki jest również dobrze płatny, chociaż wymagania stawiane przed kandydatami są wysokie, a ścieżka nauki długa. Wiele osób uważa jednak, że warto! Co należy wiedzieć na ten temat? Wyjaśnia redaktor portalnotariusza.pl

Notariusz - czyli kto?

Notariusz to zawód znany od wieków. W Polsce funkcjonowała kiedyś nazwa "rejent", która odnosiła się właśnie do tego zawodu. Obecnie funkcjonujące określenie pochodzi oczywiście z łaciny, gdzie "notarius" to prawnik tworzący akty stosowania prawa. Jest to zatem zawód związany z prawem i osoba, która go wykonuje musi ów prawo znać. Co więcej, musi oczywiście stale orientować się we wszystkich jego ewentualnych zmianach. Nauka zatem tak naprawdę nigdy się nie kończy! W polskim systemie prawnym notariusz to osoba powołana przez ministra sprawiedliwości do sporządzania aktów notarialnych. Jest to prawnik, osoba zaufania publicznego i korzysta z ochrony, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. 

notariusz co robi

Notariusz - co robi?

Wiemy już mniej więcej co oznacza bycie notariuszem. Jest się prawnikiem i sporządza specjalne akty notarialne. Dla laika takie wyjaśnienie nie jest jednak wystarczające. Bo czym dokładnie są takie akty notarialne i jak wygląda codzienna praca notariusza? Zajmuje się on między innymi sporządzaniem specjalnych dokumentów urzędowych (czyli właśnie aktów notarialnych), które potwierdzają dokonanie jakiejś czynności prawnej, w tym na przykład sprzedaży nieruchomości, czy też zrzeczenia się dziedziczenia. Notariusz zajmuje się również sporządzaniem protokołów, wpisów, wypisów i wyciągów dokumentów, a także szeroko rozumianą obsługą księgi wieczystej. Księga wieczysta to rejestr publiczny, przedstawiający stan prawny nieruchomości. Notariusz składa wnioski o wpis do takiej księgi wieczystej, a tworząc ów wniosek, kompletuje także wszystkie dokumenty, które stanowią podstawę do wykonania podobnego wpisu. Jednym słowem, wykonuje bardzo ważne zadania, od których wiele zależy. Dlatego osoby, które decydują się na wykonywanie tego zawodu, muszą się cechować uczciwością i skrupulatnością, nie mówiąc już o szerokiej wiedzy, jaką muszą posiadać, zatem powinna ich odznaczać także pilność w nauce. 

Notariusz - jak nim zostać?

Nie jest łatwo zostać notariuszem - trzeba bowiem wspinać się po kolejnych szczeblach kariery, aż do osiągnięcia sukcesu. Niewątpliwie jednak warto i jeśli komuś uda się przejść całą tą drogę, to może sporo na tym zyskać. Oczywiście, podstawą jest dostanie się i ukończenie studiów prawniczych. Po nich można wybrać odpowiednią specjalizację, zdając egzamin na aplikację notarialną. Potem trzeba jeszcze zdać egzamin zawodowy oraz przejść asesurę. Oczywiście, dosyć długo to trwa, jednak notariusz zajmuje się ważnymi, prawnymi kwestiami - każdy z nas zatem chce, by był możliwie jak najbardziej wykwalifikowany. 

Więcej na stronie wirtualnynotariusz.pl

4 grudnia 2018 Prowadzenie firmy

0 Komentarze