Czym jest emerytura z IKE?

11 grudnia 2018 Prawo & Podatki

Wysokość emerytur w Polsce jest na tyle niska, że większość dorosłych osób obawia się, z czego utrzymają się w przyszłości. Dlatego zaczynają rozważać różne możliwości oszczędzania na emeryturę. Jedną z nich jest IKE. Na czym to dokładnie polega i jakie korzyści daje?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne funkcjonują w Polsce już od 2004 roku. Posiadanie ich nie jest obowiązkowe, ale daje szereg korzyści, dlatego troszcząc się już dzisiaj o swoją przyszłą emeryturę, warto to wziąć pod uwagę.

Wysokość emerytury z pracy etacie nie będzie nigdy zbyt wysoka, jeśli pracownik sam zawczasu nie zadba o to, by zacząć na nią odkładać.

Indywidualne Konta Emerytalne są zabezpieczone przed podatkiem Belki, czyli oszczędności na nich zgromadzone nie są obarczone 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Warto też wiedzieć, że IKE mogą bazować na różnych instrumentach finansowych, mianowicie mogą to być fundusze inwestycyjne, depozyty bankowe, ubezpieczenia inwestycyjne, rachunki maklerskie czy dowolne fundusze emerytalne. O wyborze konkretnego instrumentu finansowego decyduje każda osoba, która zamierza w ten sposób oszczędzać na emeryturę. Dokonując wyboru warto go przemyśleć pod kilkoma względami, rozważając przede wszystkim koszty, ryzyko oraz stopy zwrotu, które inaczej kształtują się w każdym z tych przypadków.

Gdzie założyć Indywidualne Konto Emerytalne? Gdzie je prowadzić?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie instytucje finansowe udostępniają IKE. Bardzo popularnym miejscem jest NN Investment Partners.

Zdecydowana większość osób korzystających z IKE twierdzi, że jest to sensowna forma oszczędzania na emeryturę, szczególnie z tego powodu, że mogą indywidualnie zadecydować czy bardziej preferują długoterminowe i bezpieczne oszczędzanie bez ryzyka, czy wolą mieć szansę na wyższy zysk z pewnym ryzykiem inwestycyjnym.

Wszystkie osoby planujące zadbać o swoją przyszłą emeryturę zachęcamy również do zapoznania się z wiadomościami zamieszczonymi na stronie https://www.nntfi.pl/emerytura/ike.

 

Artykuł sponsorowany

11 grudnia 2018 Prawo & Podatki

0 Komentarze