Soczewki kontaktowe – wybór dla ciebie?

13 września 2022 Pozyskiwanie klientów

Liczba osób borykających się z wadami wzroku ciągle rośnie. Stanowią oni już większość naszego społeczeństwa. Zazwyczaj jako metodę korekcji wzroku wybierają tradycyjne okulary, jednak soczewki kontaktowe zyskują sobie stale grono zwolenników. Masz wadę wzroku? Zastanawiasz się nad soczewkami? Przeczytaj więc nasz artykuł.

Czy możesz używać soczewek?

No właśnie – dla kogo przeznaczone są szkła kontaktowe? Otóż mogą one korygować wszystkie najpowszechniejsze wady wzroku. Przy dalekowzroczności i krótkowzroczności nosi się soczewki sferyczne (najpopularniejsze), przy astygmatyzmie używa soczewek torycznych (o trochę innej budowie, przypominającej torus), prezbiopia wymaga zaś soczewek progresywnych (multifokalnych, pozwalających widzieć dobrze z bliska, daleka i na odległości pośrednie).

Czy jednak każda osoba z takimi wadami może odwiedzić sklep z soczewkami kontaktowymi i po prostu kupić jakieś dla siebie? Nie do końca. Najpierw konieczne jest skonsultowanie się z optometrystą lub okulistą. Po przeprowadzeniu badaniu narządu wzroku powiedzą oni czy i jakie soczewki możecie nosić. Czasem bowiem zdarzają się przeciwwskazania, które eliminują soczewki całkowicie lub określone ich typy. Również przejście z okularów na soczewki wymaga konsultacji – wartość korekcyjna może się różnić, tak jak różni się budowa i zasada działania tych pomocy optycznych.

Ile można nosić szkła kontaktowe?

Wizyta u specjalisty pozwala dobrać określone parametry soczewek. Nie tylko samą wartość korekcyjną, ale także sugerowany materiał oraz wskazany tryb noszenia soczewek.

Tu bowiem mamy pewien wybór, częściowo warunkowany własnymi preferencjami a częściowo predyspozycjami oczu.

Soczewki jednodniowe uważane są na najdelikatniejsze. Nosi się je kilkanaście godzin, a następnie wyrzuca. Nie można w nich spać, chociaż drzemka jest dopuszczalna. Z kolei można w nich pływać – jest to jedyny rodzaj soczewek przeznaczony na basen czy do sauny.

Soczewki miesięczne są z kolei najbardziej atrakcyjne cenowo. Wystarczy kupić jedną parę, by mieć zapewnione perfekcyjne widzenie przez 30 dni. Nosi się je w dwóch trybach. Pierwszy, najpopularniejszy, to dzienny, czyli zakładanie soczewek rano i noszenia do wieczora. Drugi to soczewki na noc, całodobowe. Nie trzeba zdejmować ich do snu, można nosić nawet kilka dni z rzędu. Nie w każdym przypadku jest to możliwe, spora część osób usłyszy od optometrysty, że nie poleca takiego rozwiązania. Jednak osoby pracujące w nocy, na zmiany, czy muszące wstawać w nocy i od razu dobrze widzieć, właśnie takie soczewki nieraz muszą wybrać. Soczewki miesięczne, niezależnie od trybu noszenia, wymagają po zdjęciu przemycia w płynie pielęgnującym i w nim także muszą być przechowywane.

Coś więcej niż zwykłe soczewki

To jednak tylko podstawowe modele soczewek. Na rynku dostępne są także rozwiązania bardziej zaawansowane, dopasowane do nietypowych wymogów użytkowników. Przykładowo są to soczewki z filtrem UV, dla osób chcących chronić oczy przed pływem promieniowania ultrafioletowego. Inne rozwiązanie to soczewki ortokorekcyjne, które nosi się w nocy, bo powstrzymać rozwój krótkowzroczności. Nabyć można również soczewki polecane do pracy przy komputerze, częściowo blokujące światło niebieskie, emitowane przez ekrany. Ciekawą opcją są także soczewki kosmetyczne, o zerowej mocy korekcyjnej. Te z kolei mogą zmienić lub podbić kolor oczu, a nawet sprawić, że będą one wyglądały jak u jakiejś bestii z filmów fantastycznych.

Artykuł partnera

13 września 2022 Pozyskiwanie klientów

0 Komentarze