Jak inwestować na giełdzie? O czym pamiętać?

27 września 2022 Kredyty i finanse

Inwestowanie nie giełdzie nie musi być trudnym zadaniem. Często ludzie postrzegają inwestowanie jako coś, co jest dostępne dla ludzi z ogromną wiedzą. Oczywiście wiedza i pieniądze są przydatne, jednak stawianie pierwszych kroków na giełdzie nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Jak inwestować na giełdzie? O czym warto wiedzieć?

Motywacja dla inwestorów

Zazwyczaj osobami inwestującymi na giełdzie są zwyczajni ludzie, którzy pracują na etatach. Jak inwestować na giełdzie? Na początku przyjrzyjmy się temu, jakie motywacją kierują inwestorami. Wiele osób interesuje się tą tematyką krócej niż 5 lat, najczęściej inwestująca samodzielnie. Najważniejszym motorem napędowym do działania jest chęć zapewnienia sobie dodatkowego źródła przychodu. Polacy mogą w taki sposób oszczędzać na emeryturę. Inwestorzy długoterminowi to takie osoby, które trzymają akcje w swoim portfelu dłużej niż rok. Jak widać, każdy może mieć inne cele i sposoby inwestowania. Każdy kiedyś zaczynał, dlatego już teraz można rozpocząć swoją przygodę z giełdą.

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie?

Oczywiście każdy inwestor powinien mieć kapitał. Jak inwestować na giełdzie? Początkowa kwoty nie muszą być duże. Dobry start zapewnia kilka tysięcy, co pozwala opanować najważniejsze kwestie. Ciekawą opcją jest wypełnienie specjalnej ankiety, która jest pomocna w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Posiadając profil inwestora, rozważyć można przykładowo zakup jednostek uczestnictwa funduszy ETF, które odzwierciedlają indeksy i koszyki indeksów. W efekcie cały czas będzie podążać za trendami na rynku. Nie bez znaczenia jest to, aby mieć na uwadze ryzyko.

Jeżeli chcemy samodzielnie zbudować nasz portfel, przyda nam się wiedza, jak to zrobić. Musimy nauczyć się zarządzania ryzykiem, wybierania akcji do portfela, czy też posiłkowania się rekomendacjami. Ważne jest też to, jak obliczyć swoje zyski, jak technicznie przebiega proces i jak działalność wygląda pod względem podatkowym. Źródłami wiedzy mogą być portale internetowe, blogi, szkolenia i książki. Autorami materiałów powinni być profesjonaliści, co da nam pewność fachowej wiedzy. 

Handel akcjami musi bazować na dopracowaniu swojej strategii, co uzyskamy dzięki wyselekcjonowanym informacjom na temat akcji. Istotne dla inwestora jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy, co pozwoli w przyszłości osiągnąć pożądane rezultaty. Na początku raczej nie inwestuje się całego kapitału. Z czasem z pewnością wprawimy się w inwestowanie na giełdzie, a cały proces wyda nam się niezwykle łatwy.

Artykuł partnera

27 września 2022 Kredyty i finanse

0 Komentarze