Frezowanie w technologii CNC

1 kwietnia 2019 Pozyskiwanie klientów

W dobie ogromnej konkurencji rynkowej, odpowiedzialni producenci niemal każdej gałęzi przemysłowej inwestują w innowacyjne rozwiązanie technologiczne, pozwalające na jak najbardziej wydajną i bezawaryjną pracę swoich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku firmy Janus, której czterdziestoletnie doświadczenie w zakresie obróbki metali pozwoliło na osiągnięcie pozycji lidera tej branży. Jedną z usług, w jakich specjalizuje się firma Janus, jest frezowanie CNC. Co charakteryzuje ten rodzaj obróbki?

Technologia CNC

Skrót CNC od słów Computerized Numerical Control określa system sterowania numerycznego. Pozwala na precyzyjne wykorzystanie technologii IT do kształtowania metali. Układ sterowania CNC może obejmować każdy z etapów powstawania produktów, począwszy od ich projektowania, poprzez przetwarzanie, a na etapie wykończeniowym skończywszy.

Zastosowanie profesjonalnego oprzyrządowania skraca znacznie czas realizacji zamówienia oraz gwarantuje bardzo dokładne wykonanie projektu według określonych parametrów. CNC redukuje do minimum możliwość błędów, jakie występują podczas obróbki ręcznej i w trakcie wykonywania wstępnych obliczeń.

Frezowanie metodą CNC

Frezowanie CNC to obróbka skrawaniem, pozwalająca tworzyć na powierzchni metalu wszelkiego rodzaju kanaliki, rowki, wręgi i uzębienia. Wprawiony w ruch obrotowy frez skrawa kolejne warstwy metalu, nadając powierzchni pożądany kształt. Ruch posuwowy może być wykonywany zarówno przez narzędzie, jak i przez kształtowany przedmiot, w zależności od rodzaju frezarki. Do kształtowania przedmiotu używa się często kilku rodzajów frezów, dostosowanych do zlecenia.

Rodzaje frezowania

Frezowanie pozwala nie tylko na obróbkę płaszczyzn, ale również powierzchni krzywoliniowych. Obwodowe odbywa się wtedy, kiedy ostrze skrawa powierzchnię walcową. Kiedy narzędzia skrawają powierzchnię frontu lub tyłu przedmiotu, nazywa się to frezowaniem czołowym. Kierunek posuwu względem freza może być przeciwbieżny lub współbieżny.

wielowymiarowe frezowanie CNC

Wielowymiarowe frezowanie CNC

Frezowanie w technologii CNC pozwala na obróbkę wielowymiarową. I tak na przykład:

2D - sposób obróbki materiału na płaskim obszarze XY, pozwalający uzyskać określoną głębokość i szerokość frezów. Szeroka gama frezów, stosowana przez technologów firmy Janus, umożliwia różnorodność i precyzję uzyskiwanych kształtów.

3D - pozwala na obróbkę trójwymiarowej powierzchni przedmiotu. Metoda ta charakteryzuje się bardzo precyzyjnym skrawaniem powierzchni XYZ, w zakresie szerokości, głębokości i długości frezowań.

5D - odpowiednio skonstruowane obrabiarki pozwalają na multi osiowe wiercenie i frezowanie metalowych przedmiotów.

Grawerowanie - umożliwia precyzyjne odwzorowanie na powierzchni metalu różnego rodzaju napisów lub wzorów.

Zalety frezowania CNC

Wykorzystanie do frezowań technologii CNC znacząco przekłada się na jakość oraz precyzję wykonania zleceń. System numerycznego monitorowania kontroluje prace nad zleceniem już w fazie projektowej, analizując kilka czynników naraz, co nie byłoby możliwe podczas planowania manualnego. CNC uwzględnia również wszystkie parametry związane z obrabianym tworzywem, takie jak jego właściwości fizyczne czy chropowatość powierzchni oraz jednocześnie specyficzne wymagania klienta.

Usługi frezowania CNC świadczy firma Janus. 

1 kwietnia 2019 Pozyskiwanie klientów

0 Komentarze