Własna firma. Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza?

17 września 2018 Prawo & Podatki

Założenie własnej firmy pociąga za sobą obowiązek opodatkowania. Oczywiście każdy chce płacić jak najmniejsze podatki, dorzucając do tego proste prowadzenie księgowości, co można zlecić osobie z zewnątrz. Wysokość płaconych podatków jest jednak uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to, czy będzie to jednoosobowa firma, czy też będzie chciało się zatrudniać w niej pracowników, a może będzie to spółka. Ważną rolę pełnią także dochody. Widać wyraźnie, że jest to dość skomplikowane i trzeba poszerzyć swoją wiedzę w tej kategorii, zanim podejmie się właściwą decyzję. O poradę najlepiej poprosić jakąś doświadczoną księgową.

Wybór podatku związany jest ściśle z rozliczaniem się z dokumentu o nazwie PIT-5. Można to robić na dwojaki sposób, a więc miesięcznie oraz kwartalnie. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest płynność finansowa, jeśli w firmie dochody są dość zróżnicowane lepiej wybrać formę kwartalną. W ten sposób zmniejsza się podatek VAT i zdecydowanie lepiej rozkłada się koszty.

Na jaki podatek się zdecydować?

Jednoosobowa działalność gospodarcza powinna zostać rozpoczęta od wypełnienia formularza CEIDG1. Składa się go do Urzędu Skarbowego i w ten sposób firma jest zgłaszana do życia. Może się tak zdarzyć, że będzie się płaciło wtedy podatek VAT, a więc należy do zgłoszenia dorzucić także specjalny druk VAT-R. Najczęściej osoby prowadzące jednoosobową firmę płacą podatek w skali 18 i 32 procent, może to być także podatek liniowy w wysokości 19 procent. Nie można zapomnieć także o złożeniu zeznania podatkowego do końca kwietnia za ubiegły rok, kiedy trzeba udokumentować wszystkie przychody oraz rozchody swojej firmy, a także ulgi, które są wliczane do podatku.

Jeśli ktoś chce opodatkować firmę na zasadach ogólnych to zdecyduje się na podatek PIT. Najprościej rzecz ujmując jest to różnica pomiędzy przychodami a kosztami, które poniosło się podczas uzyskiwania przychodu. Wtedy można skorzystać też z wielu różnorodnych ulg podatkowych. W przypadku bardzo wysokich dochodów trzeba się liczyć z tym, że opodatkowanie będzie wynosić aż 32 procent.

Można zdecydować się też na podatek VAT, wtedy też trzeba złożyć do Urzędu Skarbowego wcześniej wspomniany druk VAT-R. Można to uczynić zanim wystawi się pierwszą fakturę VAT, a więc nie od razu po założeniu firmy. Poza tym VAT-u nie trzeba płacić od razu, ponieważ jeśli roczna sprzedaż nie przekracza 200 tysięcy złotych nie ma się takiego obowiązku. Jak widać do wyboru ma się kilka opcji, a każda osoba chcąca założyć firmę musi wybrać optymalną. 

17 września 2018 Prawo & Podatki

0 Komentarze